2 στα 2 με τα Τρίκαλα !!

Επιτέλους νίκη,

Συναρπαστικό ματς έγινε στο κλειστό του Λαυρίου όπου η τοπική ομάδα
επικράτησε των Τρικάλων στην παράταση με 76-72.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και πήραν το προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν αρκετή ώρα. Οι παίκτες του Λαυρίου δίνοντας μάχες σώμα με σώμα δεν άφησαν τους Τρικαλινούς να ξεφύγουν στο σκορ, κρατώντας τους σε απόσταση 4-6 πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο παίζοντας εξαιρετικές άμυνες, οι παίκτες μας, κατάφεραν και ισοφάρισαν το ματς στέλνοντας το στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Λαυριώτες φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και πιο έμπειροι σκοράροντας σημαντικά καλάθια παίρνοντας έτσι το πάνω χέρι στο ματς. Ο Χρίστος Σερέλης, ο οποίος για ακόμα μια φορά δεν είχε στην διάθεση του τον Γιάννη Κακιούζη, κατάφερε να κάνει το 2 στα 2 για φέτος κόντρα στην ομάδα των Τρικάλων. Για ακόμα μία φορά ρεσιτάλ έδωσαν, ο Κώστας Πασχάλης με 14 (1) πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Σάκης Γιαννακόπουλος, ο οποίος παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει τις τελευταίες μέρες σκόραρε 25 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Λαύριο-Τρίκαλα 76-72 (κ.α 62-62)

Διαιτητές: Παφίλης-Ξάνθος-Δαρλαμήτσος

Δεκάλεπτα: 11-13, 27-32, 44-48, 62-62, 76-72

Λαύριο (Σερέλης): Παγώνης 6, Τσίρος 5 (1), Γιαννακόπουλος 25 (11 ρ.), Λυμπερόπουλος 11 (1/5 τρ.), Περράκης 5, Ψωμαδέρης 10 (2), Πασχάλης 14 (1 τρ., 10 ρ.).

Τρίκαλα (Τζήμας): Τριανταφύλλου 4, Τσιλούλης, Γκιουλέκας 14 (3), Κατσαρές 2 ( 7 ασ.), Τσούτσος 6 (2), Κακλαμάνος 5 ( 4 ασ.), Αγγελακόπουλος 9, Χαρισμίδης 20 (10 ρ.), Φούντας 5, Παπαχρήστος 5 (13 ρ.).