Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2013

Κακή αρχή για το 2013...

Το αήττητο σερί του Λαυρίου, εντός έδρας, έσπασε από τον Κόροιβο.
Η ομάδα της πόλης μας προηγήθηκε από την αρχή του ματς κλείνοντας το ημίχρονο με 6 πόντους μπροστά. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τους παίχτες της Αμαλιάδας να παίρνουν το προβάδισμα με σκορ 55-56. Όσο και αν προσπαθούσαν οι παίχτες του Λαυρίου, τα χαμένα τρίποντα τους και τα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων διεύρυναν τη διάφορα φτάνοντας μέχρι και 12 πόντους πίσω στο σκορ. Στα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι σαν να ξύπνησαν και με τρομερή άμυνα κατάφεραν να μειώσουν στους 3 πόντους, ξεσηκώνοντας το πλήθος και γεμίζοντας ελπίδες για μια πιθανή ανατροπή. Όμως οι παίχτες της Αμαλιάδας δεν παραδόθηκαν, υποχρεώνοντας το Γ.Σ.ΛΑΥΡΙΟΥ στην πρώτη εντός έδρας ήττα. Μετά από 11 αγώνες η ομάδα μας βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας μαζί με τα Τρίκαλα.

ΛΑΥΡΙΟ – ΚΟΡΙΟΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 79-86

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 39-33, 55-56, 79-86

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Κατραχούρας-Νικολούλης

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μαρκομιχάλης, Παγώνης 4, Τσίρος 3 (1), Κακιούζης 20, Γιαννακόπουλος 23 (4), Λυμπερόπουλος 14 (3/7 τρ.), Περράκης 4, Ψωμαδέρης 11 (1), Πασχάλης.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Νιπεργιάλης): Νοέας 12 (2), Καρύδας 17 (2), Κούρτης 5 (1), Τόμιτς 26 (10/17 δ., 2/4 τρ., 16 ρ.), Αντωνιάδης, Μαγιντόμπε 2, Γκέρος 4, Τσόσιτς 20 (4 τρ., 4 ασ.).