Σάββατο 8 Μαρτίου 2014

Φιλαθλητικός-Λαύριο 73-78

Μεγάλο διπλό πέτυχε η ομάδα της πόλης μας, απέναντι στον Φιλαθλητικό, μέσα στην δύσκολη έδρα του Ζωγράφου !!!

Το Λαύριο ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα παίρνοντας προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως με ένα σερί 12-2 οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα μέτρα τους δημιουργώντας μάλιστα μια διαφορά της τάξεως των 9 πόντων.

Οι παίκτες του Λαυρίου ροκάνιζαν την διαφορά, καταφέρνοντας να μειώσουν στους 4 πόντους στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι εξαπέλυσαν την αντεπίθεση τους και με ένα επιμέρους σκορ 2-13, πήραν την κατάσταση στα χέρια τους (57-64 στο 35′) με τον Φιλαθλητικό να μειώνει στους 5 πόντους, 73-78 τελικό.

Ο Χρίστος Σερέλης είχε σε εξαιρετική ημέρα τους Μανούσο-Γιαννακόπουλο που σκόραραν 20 πόντους έκαστος, με τον πρώτο, μάλιστα, να μαζεύει 8 ριμπάουντ και τον δεύτερο να μοιράζει 8 ασίστ. Αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο πάντα... ποιοτικός Γιάννης Κακιούζης μαζί με τον Βαγγέλη Σακελλαρίου σκοράροντας 10 πόντους με 5/8 διπ. και 9(1) πόντους με 3/4 διπ. αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καλδίρης-Θεονάς-Καραβίτης

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 22-13, 14-18, 18-27.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Τσαρουχάς 13 (2), Παπαδιονυσίου 1, Λάκκας 13, Σκάνδαλος, Τζόλος 7 (1), Χάλαρης 2, Καμπερίδης 16 (2), Χείλαρης 19 (3), Ντιαλλό 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακιούζης 10, Μουμπάρακ 2, Τσίρος 2, Μανούσος 20, Σακελλαρίου 9 (1), Γιαννακόπουλος 20, Περράκης 8 (2), Βανδώρος, Ψωμαδέρης 7 (1), Χατζόπουλος.