Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2014

Α.Ε. Λιβαδειάς - Γ.Σ. Λαυρίου 64-67

Το Λαύριο πήρε το θρίλερ της Λιβαδειάς και διατήρησε την πρωτιά !!!

Σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς η ομάδα της πόλης μας πήρε το πολυπόθητο ροζ φύλλο !!!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τον πρώτο λόγο, παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή. Οι Λαυριώτες όμως βρήκαν τον τρόπο στο τέλος του δεκαλέπτου να ισοφαρίσουν (13-13 στο 10').

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες της Λιβαδειάς με ένα σερί 6-0 πέρασαν μπροστά, το Λαύριο όμως βρίσκοντας λύσεις πίσω από τα 6,75 με τον Ψωμαδέρη και τον Μπρόζο έφερε το ματς στα ίσα. Οι γηπεδούχοι δείχνοντας πως έχουν αποθέματα ξαναπήραν προβάδισμα με το σκορ, 1'40'' πριν το ημίχρονο, να είναι 31-26. Ωστόσο το Λαύριο με Μπρόζο και Περράκη κατάφερε να ισοφαρίσει ξανά (31-31 στο 20').

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκαναν την επίθεση τους και με όπλο την άμυνα τους, έκαναν σερί 0-9, με την Λιβαδειά να συμπληρώνει περισσότερα από πέντε λεπτά δίχως σκορ (31-40). Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν παραιτήθηκαν και με τρίποντο του Μαράντου στο 29' ισοφάρισαν (43-43).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το Λαύριο στο +4. Στο 34' με καλάθι-φάουλ του Ιωακειμίδη η Λιβαδειά ξαναπέρασε μπροστά (51-50), αναγκάζοντας τον Χρήστο Σερέλη να καλέσει τάιμ άουτ, και να ρίξει πίσω στο παρκέ τον Γιώργο Μπρόζο, τον οποίο προστάτευε λόγο φάουλ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους Ψωμαδέρη-Γιαννακόπουλο στο 38' να πετυχαίνουν 2 συνεχόμενα δίποντα και να βάζουν μπροστά το Λαύριο (60-63).

Γλίστρημα 30'' πριν το τέλος,
που έδωσε την μπάλα στο Λαύριο
Οι γηπεδούχοι ψάχνοντας τρόπο σκοραρίσματος, επιχείρησαν τρίποντο με τον Δημητριάδη να αστοχεί και την μπάλα να καταλήγει εκτός γηπέδου με τους διαιτητές να δείχνουν Λαύριο και μετά από λίγο να... αλλάζουν απόφαση δίνοντας την μπάλα στη Λιβαδειά

Τριάντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Βεσκούκης έκανε 1/2 βολές (61-63), και στα 14,5'' ο Σακελλαρίου κέρδισε φάουλ κάνοντας και αυτός 1/2 (61-64). Μετά την άστοχη βολή στην διεκδίκηση του ριμπάουντ, ύστερα από παρέμβαση του Μουρίκη, ο Σακελλαρίου ήταν αυτός που πήρε την μπάλα, με τους γηπεδούχους να αναγκάζονται να του κάνουν ξανά φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο. Ο Βαγγέλης αυτήν τη φορά ήταν εύστοχος και στις 2 βολές του διαμορφώνοντας το 61-66.

Την ύστατη προσπάθεια έκανε η Λιβαδειά με τον Βεσκούκη να ευστοχεί σε τρίποντο (64-66). Στη συνέχεια έγινε νέο φάουλ πάνω στον Σακελλαρίου στέλνοντας τον, για ακόμα μια φορά, στην γραμμή τον βολών στα 2 τελευταία δεύτερα του αγώνα. Ευστόχησε στην πρώτη, με την δεύτερη βολή να είναι άστοχη και να αναπηδά στην στεφάνη, ροκανίζοντας πολύτιμα κλάσματα δευτερολέπτου για την ομάδα της Βοιωτίας (64-67). Με μισό δευτερόλεπτο να απομένει ο Βεσκούκης αστόχησε από το κέντρο με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για φάουλ που δεν καταλογίστηκε.

ΛΙΒΑΔΕΙΑ-ΛΑΥΡΙΟ 64-67

Δεκάλεπτα: 13-13, 31-31, 44-48, 64-67

ΔιαιτητέςΣταματόπουλος-Νικολούλης-Γερακίνης

Λιβαδειά (Οικονόμου): Σπίγκος, Βουκαντίνοφ 9 (1), Ιωακειμίδης 4, Τερματζίδης 2, Λιόντος, Βεσκούκης 12 (3), Ράλλης 4, Μάραντος 10 (1), Σάκοτα 4, Σταύρου 4, Γιανναλέτσος 10, Δημητριάδης 5

Λαύριο (Σερέλης): Δανάς, Μπρόζος 14 (1), Χασάπης, Τσίρος 3 (1), Μουρίκης 4, Σακελλαρίου 14, Παγώνης, Κεσκινίδης, Περράκης 6, Γιαννακόπουλος 18 (1), Ψωμαδέρης 8 (2), Μπένος