Σάββατο 1 Νοεμβρίου 2014

Παγκράτι - Γ.Σ. Λαυρίου 73-71

Το Παγκράτι έσπασε το σερί του Λαυρίου.

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 δέχτηκε η ομάδα του Λαυρίου, η οποία έχασε στο ΜΕΤΣ από το Παγκράτι με 73-71.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δυο ομάδες βρίσκονταν δίπλα-δίπλα στο σκορ, με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου (27-19 στο 10′).

Στη συνέχεια, το Λαύριο, ναι μεν μείωσε την διαφορά στους 9, και αργότερα στους 6 πόντους, όμως δεν κατάφερε να πλησιάσει αρκετά, ώστε να περάσει μπροστά.

Το Παγκράτι έδειχνε να ελέγχει το ματς έχοντας προβάδισμα 8 πόντων στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως οι Λαυριώτες δεν θα κατέθεταν έτσι τα όπλα. Με ένα απίστευτο σερί 5-12, κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο και να ξαναμπούν στο παιχνίδι (67-66 στο 38') .

Οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν μπροστά (71-68 στο 39'), αλλά το Λαύριο ισοφάρισε κάνοντας το 71-71 στο 39:36''. Tο Παγκράτι όμως με εύστοχο σουτ του Χρίστου Λάκκα δυο δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα, πήρε το ροζ φύλλο και έσπασε το σερί του Λαυρίου.

Παγκράτι-Λαύριο 73-71

Διαιτητές: Σκούτας-Καραβίτης-Μπούκας

Δεκάλεπτα:  27-19, 41-35, 62-54, 73-71

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 4, Κοβάσεβιτς 9 (3), Δέδες 3 (1), Παππάς 18 (4), Ψαρόπουλος 13 (3), Παπαντωνάκος 2, Ράπτης 10 (1), Κουτρούλιας 4, Ντιαλό 7, Χατζηνικόλας 3, Καραΐνδρος.

Λαύριο (Σερέλης): Δανάς 14 (3), Μπρόζος 2, Χασάπης, Τσίρος 3, Μουρίκης 8, Σακελλαρίου 14 (1), Γιαννακόπουλος 13 (1), Κεσκινίδης, Περράκης 9 (1), Ψωμαδέρης 8 (2), Μπένος.