Σάββατο 29 Νοεμβρίου 2014

Γ.Σ. Λαυρίου - Φίλιππος Βέροιας 90-75

Τέταρτη σερί νίκη για το Λαύριο το οποίο, σε συνδυασμό και με την ήττα του Εθνικού, μένει μόνο του στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών !!!

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα της πόλης μας σήμερα, μιας και επικράτησε σχετικά εύκολα της Βέροιας. Αν και στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως έχουν την προοπτική να κοντράρουν τον Γ.Σ. Λαυρίου, κλείνοντας το δεύτερο δεκάλεπτο στο -6, στην συνέχεια ακολούθησε η διαβόητη πλέον άμυνα του Λαυρίου (κλεψίματα: Λαύριο - Βέροια 8-1) με τους γηπεδούχους να ανοίγουν την διαφορά τους καλάθι με το καλάθι.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο με επιθετικό ντελίριο του Σακελλαρίου, το οποίο φυσικά στηριζόταν στην εξαιρετική "ομαδική" άμυνα στα μετόπισθεν, διεύρυνε την διαφορά ακόμα περισσότερο μην αφήνοντας πλέον περιθώρια στους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν. Η διαφορά μάλιστα μετά από εύστοχο τρίποντο του Μπρόζου στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου ξεπέρασε τους 20 πόντους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό με τον Χρήστο Σερέλη να δίνει και χρόνο συμμετοχής στους μικρούς παίκτες του, Χασάπη-Τσιγκενόπουλο, οι οποίοι προέρχονται από τις ακαδημίες της ομάδας.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο φυσικός αρχηγός της ομάδας μας, Σάκης Γιαννακόπουλος, δεν αγωνίστηκε ούτε δευτερόλεπτο, αφού ο κόουτς Σερέλης τον προστάτευσε λόγο μικροτραυματισμού στους προσαγωγούς. Βέβαια το κενό του κάλυψε, επάξια ο Βαγγέλης Σακελλαρίου ο οποίος έπαιξε και για τους δυο, γράφοντας 45(6) πόντους στο κοντέρ, σπάζοντας μάλιστα τους μετρητές αξιολόγησης, αφού σημείωσε το εξωπραγματικό tendex 1.309 !!! Με τους 45 πόντους του ο Βαγγέλης σημείωσε την τέταρτη καλύτερη επίδοση της Α2 από το 2000 και μετα, και την πρώτη σε γήπεδο του Νότου, καθώς οι άλλες τρεις είναι σε Μακεδονία και Θράκη!

ΛΑΥΡΙΟ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 90-75

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 43-37, 70-49, 90-75

ΔιαιτητέςΠαντελίδης-Χαλαμπαλάκης-Μακρής

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Δανάς, Μπρόζος 7 (1), Χασάπης, Τσίρος 5 (1), Μουρίκης 2, Σακελλαρίου 45 (7/9 βολές, 10/13 δίποντα, 6/10 τρίποντα), Παγώνης 3, Τσιγγενόπουλος, Περράκης 15 (2), Γιαννακόπουλος, Ψωμαδέρης 9 (3), Μπένος 4

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Πεταλωτής 3 (1), Αμπελέ 9, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 4, Δεληγεώργης 20 (2), Πλιούκας 10 (2), Γκιουλέκας 16 (2), Κασάμπαλης, Αργύρης, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 13